21 Ağustos 2012 Salı

Ramazan Bayramı'mız Kutlu Olsun...


Bu yıl bayram çikolatalarımızı çocukluğumun ve çocuğumun zevklerini göz önünde bulundurarak aldık. Ülker Napoliten eskiden beri favorimdir, Metro'yu da oğlum çok sever. Bonibon'u da sevmeyen yoktur herhalde : )

Nedendir bilinmez kimileri Şeker Bayramı der, bir diğeri hayır Ramazan Bayramı diye itiraz eder. Kimileri oruç tutanların hediyesi diye düşünür Ramazan Bayramı'nı... 11 ay nasıl geçecek, gelecek Ramazan'ı görebilecek miyiz diye hüzünlenenler de olur, bayram sabahı kahvaltı yapacağım diye ayrıca bayram yapanlar da : )  Ramazan güzeldir, bayramı da öyle... Her ne kadar son iki yıldır özellikle zayıf bünyeleri fazlaca zorlamış olsa da Ramazan'ın havası başkadır. 

 Bayram konuşup da "Nerde o eski bayramlar?" demeden olmaz. Çocukluğunu özler aslında insan. Bayram bahanedir.

Ben de bu  bayram babaanneme ilk bayram ziyaretini yapmak üzere eşim ve çocuğumla arabada giderken "Nerde o eski bayramlar" diyenlerdendim. Eşim hemen tepki verdi ve beni şaşırttı. Ne var bu eski bayramlarda, sen de herkes gibi eski bayramlarr diyorsun, eski bayramlarda parasızlık vardı, sıkıntılar vardı, şimdi para var, rahatlık var, konfor var, bence "yeni bayram"lar daha güzel deyip konuyu kapatıverdi. Bakış açısı tabii... Ben de sadece gülümsedim...


Bayramlarda dünyanın dört bir tarafında özellikle aynı inancı paylaştığımız insanların gördükleri vahşet, işkence, zulüm de akla gelir. Empati yeteneği güçlü olanlar, Filistin'deki, Arakan'daki, Doğu Türkistan'daki müslüman kardeşlerinin acılarını hissedenlerin yüzündeki sahte tebessüm "Bayramsa bayramınız mübarek olsun" demektedir.

Bayram gibi bir konuyu böyle hüzünlü bağlamak istemiyorum tabii ki... Bu yıl 8. yıldönümünü kutlayacağımız evliliğimiz boyunca hep biz bayram ziyaretlerine gittik. Hep misafir bekledik ama gelen olmadı. İlk yıllar özenerek hazırladığım sarma ve tatlıları maalesef kendimiz yemek zorunda kaldık. Bayram şekerlerimizi de eşimle bayram bittikten sonra oturup afiyetle bir güzel yiyorduk. Bu yıl da nasıl olsa kimse gelmiyor diye hiçbir hazırlık yapmadım ve sağolsun küçük amcamlar 8 yıl sonra evimize gelerek bizi sevindirdiler. Önceden yapıp dondurucuya koyduğum börekle annemden getirdiğim sarmalar imdadıma yetişti. Bir de hazır baklava aldık. Biraz acemice de olsa misafirlerimi ağırladım herhalde : ) 

Bugün de bayramın son günü... Yarın iş başı... İşe başlayacak olanlar için tatilden çıkıp işe gitmek hayli zor... Allah hepimizin yardımcısı olsun.... İnşallah bayramınız umduğunuz gibi geçmiştir.

Allah herkese nice bayramlar yaşamak nasip etsin...

Sevgiler...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki yazıyla ilgili yorumunuzu alayım : )