24 Ağustos 2012 Cuma

Aneminin En Önemli Belirtisi Baş Dönmeleriymiş!


Dün akşam işten eve geldikten sonra ayakkabıları içeri almak için eğildiğimde yaşadım ilk şiddetli baş dönmesini… Sonra peşi sıra her eğildiğimde dünya, tabiri caizse fırıl fırıl dönmeye başladı. Havaya baktığımda da aynı problem… Uyumak için sağa sola dönerken de yatağın ortasında yataktan düşecekmiş hissi veren inanılmaz bir baş dönmesi… Her zaman baş dönmeleri yaşardım ama.....


böylesini (belli hareketler yapınca) ilk defa… Korktum. Hemen en yakınımızdaki 29 Mayıs Hastanesi’nin aciline gittik. İlgilendiler, sağ olsunlar.


Doktorumuz tüm saçları erkenden bembeyaz olmuş, 40 yaşlarında karizmatik bir amcaydı : ) Yüzüme baktığı anda sende kansızlık var dedi. Gözlerimin içine, dudaklarımın içine baktı, kararını kesinleştirdi ve hemen bir dâhiliye veya hematoloji doktoruna görünmemi, acil anemi tedavisine başlamamız gerektiğini söyledi.

Eve dönerken geçtiğimiz günlerde TUS sınavında Dâhiliye bölümünü kazanan kuzenimi aradım. ( Çünkü doktorun söylediği, anlamadığım Latince cümlelerin tercümesini hep ona yaptırırım : ) , o da sağ olsun raporlarımı bile ince ince açıklar) Ayşe (kuzenim) bu baş dönmelerinin anemiye bağlı olabileceği gibi kulak içinde bulunan kulak taşı ya da kulak kristalleri denen şeylerin yerinden oynamış olma ihtimali de olduğunu söyledi. Bu yüzden bir de KBB uzmanına görünmemi istedi.

Çok şükür kristallerim sağlam yerinde duruyormuş : ) ama Hematoloji’den kan tahlili sonuçlarını yarın alacağız. Hematolog abimiz çok soru sordu. Aneminin belirtileri arasındaki el ve ayaklarda uyuşmalar, halsizlik, kol ve bacak derilerinde soyulma (ama benim yüzümde soyulma oluyor), eklemlerde ağrı gibi %80’i uyuyor. Kuvvetle muhtemel anemiyim. Fıtık da var zaten : ) Son zamanlarda benden ayrılmayan bu hastalıklara 30 yaşı geçmiş olmanın cilveleri diyor, hepinize sağlıklı günler diliyorum.
Edit: Tahliller sonucu demir eksikliğine bağlı anemi çıktı. Demir ilacı verdiler. Kilo yapar diyorlar : ( Kilo milo artık ne yapalım; sloganımız "önce sağlık" : )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yukarıdaki yazıyla ilgili yorumunuzu alayım : )